Elektrikçi / 2019-10-21

Elektrikçiler iş günleri boyunca sürekli olarak elektrik tehlikelerine maruz kalmaktadırlar.

Bununla birlikte, ticarette görülen yaralanmaların çoğu için elektriğin suçlu olmadığını not etmek ilginçtir.

Bu aşırı çeşitlilikteki şantiyeler ve çalışma koşulları, elektriğe maruz kalması gerekmeksizin bir işi elektrikçi olarak riskli yapan şeydir.

Elektrikçi olmak ne kadar tehlikeli?

Tehlikeler ve Riskler nelerdir?

İşe ve hatta güne bağlı olarak, elektrikçi içeride veya dışarıda, evlerde, işyerlerinde ve şantiyelerde çalışabilir.

Elektrik işleri yapılması gereken yerlere ulaşmak için sık sık dar alanlara girmeleri veya merdivene çıkmaları gerekir.

Elektrikçiler çoğunlukla düşmelerden, elektrik yanıklarından, toksik maddelere maruz kalmaktan zarar görür ve hatta küçük dar alanlarda ve çeşitli dış mekan koşullarında çalışma riskini artırır.

Düşme

Düşme, genellikle çatı katında iş yapması veya havai enerji hatlarına ulaşması gereken elektrikli çalışanlar için yaygındır. Ayrıca tavan araları ve tavanlardaki elektrik kablolarına da erişmeleri gerekir. Bu yüksek yerlerde çalışmak, elektrik teknisyenini düşme riskini arttırır.

Elektrik şoku

Elektrik çarpması, bir elektrik teknisyeni tarafından karşılaşılan en ciddi yaralanmalardan biridir. Bu tür bir şok, vücudun bir bölümünden ani bir elektrik boşalması geçtiğinde meydana gelir.

Elektrik çarpması komplikasyonları arasında ciddi yanıklar, konfüzyon, solunum zorluğu, kalp ritminin kesilmesi, kalp durması, kas ağrısı ve kasılmaları, nöbetler, bilinç kaybı ve hatta ölüm olabilir.

Elektrik çarpması

Elektrik çarpması, ölümle sonuçlanan aşırı elektrik çarpması durumlarında meydana gelir. Sadece küçük bir akıma maruz kalmak bile ölüme neden olabilir. Risk olmasına rağmen, neyse ki, elektrik çarpması diğer yaralanmalar kadar yaygın değildir.

Elektrik Yanıkları

Elektrik yanığı, elektrik çarpmasından kaynaklanan cilt veya dokulara verilen yanıktır. Tipik hasar sadece cilt yüzeyinde görülür. Bununla birlikte, daha aşırı bir yanık bazen daha derin dokulara ve hatta sinirlere zarar verebilir.

Elektrikle Güvenle Çalışmak

Yani… bir elektrikçi olmak tehlikeli mi?

Bir elektrik teknisyeni tarafından gerçekleştirilen bazı işler doğası gereği tehlikeli olsa da, uygun güvenlik önlemleri alarak birçok riskten kaçınılabilir. Sahada çalışan herkes için güvenlik büyük bir sorumluluktur. Kazaları ve yaralanmaları azaltmanın bir yolu, Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OHSA) tarafından belirtilen tüm prosedürleri ve güvenlik önerilerini yakından takip etmektir. Tüm elektrikçiler OHSA eğitimine tabi tutulmalıdır.

Bir elektrikçi, işe başlamadan önce, her zaman en güncel güvenlik araçlarını kullanarak ve doğru kişisel koruyucu ekipmanı takmadan önce, güç ve anahtarın ya da devre kesicinin kapalı olduğundan emin olmak gibi işdeki kendi güvenliğini artırmak için birkaç basit şey yapabilir. .

Bir Elektrikçi Olarak Bir İş Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

Elektrikçi olmak için neyin gerekli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz?  ve uygun fiyatlı Kosgeb Elektrikçi Eğitimi kursuna bir göz atın . Bir elektrik teknisyeni olarak bir kariyere neyin dahil olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmeye karar vermenize yardımcı olabilir.